HUOM! Tiedote koulukuljetuksista

Arvoisat huoltajat

Sivistyslautakunta on purkanut koulukuljetussopimukset Finn Charters Oy:n kanssa. Sopimukset on purettu sopimusrikkomusten seurauksena. Julkinen koulukuljetusten hankintaprosessi aloitetaan välittömästi.

Hankintaprosessin aikana Ampers Busstrafik Oy, Wikströms Busstrafik ja Hangon liikenne hoitavat kuljetukset. Aikataulut ja nouto- ja jättöpaikat eivät muutu. Liikennöitsijät ovat tutustuneet reitteihin viikonlopun aikana. Reitit ajavat:

Reitti A1: Persböle–Pojo/Pohja ajaa Ampers Busstrafik

Reitti B1: Antskog–Fiskars–Pojo/Pohja ajaa Wikströms Busstrafik

Reitti D1: Klinkbacka–Sjösäng–Billnäs–Karis/Karjaa ajaa Ampers Busstrafik

Reitti E1: Antby–Törvesbro–Karis/Karjaa (+ ip Bäljars – Svedja) ajaa Hankoon liikenne/Friman

Reitti F1: Svartå bruk/Mustion ruukki–Bondby–Backgränd–Lövkulla–Karis/Karjaa ajaa Ampers Busstrafik

Reitti I1: Svartå st/Mustio as. –Meltola – Pellonpää – Osmundsböle – Prästgården/Pappila – Karis/Karjaa – (Ekenäs fm) ajaa Wikströms Busstrafik. HUOM! Ajoneuvossa lukee LAUNOKORPI ei Wikströms Busstrafik

Reitti N2: Hylta–Prästkulla–Tenala/Tenhola ajaa Wikströms Busstrafik

Reitti X1: Norrby–Vestervik–Gammelboda–Ekenäs/Tammisaari ajaa Hankoon liikenne/ Friman

Ongelmatilanteissa olkaa yhteydessä sivistyskansliaan Katja Roniin 019 – 289 2143 tai Charlotte Hellman:iin 019 – 289 2141.

 

Ystävällisin terveisin

Tina Nordman

sivistystoimenjohtaja