Etäopetus 18.3.2020 alkaen

Raaseporin kaupungin toimenpiteet koronaviruksen leviämisen estämiseksi

Koulut ja varhaiskasvatus

  • Lukiot siirtyvät etäopetukseen jo tiistaina 17.3.2020
  • Päiväkodit ja esiopetus pidetään toiminnassa. Huoltajien, joiden on mahdollista pitää lapsensa kotona, suositellaan tekevän niin. Päivähoitomaksut kompensoidaan.
  • Lähiopetus keskeytyy kouluissa ja Kulttuuriopistossa keskiviikkona 18.3.2020. Poikkeuksellisesti kuitenkin järjestetään perusopetuksen 1-3 luokkien lähiopetus niiden vanhempien lapsille, jotka työskentelevät yhteiskunnan toiminnan kannalta kriittisillä aloilla (mm. sosiaali- ja terveydenhuolto, varhaiskasvatus, vanhustenhuolto, poliisi, pelastuslaitos, vesi, sähkö, logistiikka). Lisäksi poikkeuksena järjestetään erityisen tuen päätöksen saaneiden oppilaiden lähiopetus sitä tarvitseville.

Raaseporissa ollaan erityisen hyvin valmistautuneita etäopetuksen toteuttamiseen.